Maratonul Făgetului 2013

MARATONUL FAGETULUI 2013În ultimul weekend din Aprilie 2013 Ideal Geiger Team s-a alăturat celor peste 500 de rideri prezenți la startul Maratonului Făgetului la Cluj. Competiția s-a anunțat încă de la început una acerbă, având în vedere că pe lista de start apăreau nume importante din România și Ungaria. Având în vedere că a fost prima competiție importantă de MTB din calendarul autohton, cursa ne-a furnizat o situație de moment a formei fizice cu care intrăm în sezon și a competitivității principalilor concurenți. Startul a fost unul intens, primii 13 kilometri fiind în ușoară urcare. În fruntea cursei s-au instalat încă de la început riderii maghiari Buruczki Szilard și Blazso Marton, urmați de Tudy, Logigan Lucian și Kelemen Arpad, cei trei urmăritori duelându-se până în ultimii kilometri. Traseul a fost unul rapid, pe care noile biciclete Ideal Race Pro 29 s-au simțit în largul lor. După cei 72 km, 4 sportivi ai echipei noastre s-au clasat la general în Top 10, Tudor Oprea sosind al 4-lea, cu un timp de 3h:00′:23”, urmat la 32 de secunde de Lucian Logigan. Pe locul 7 s-a clasat Robert Kovacs cu timpul de 3h:06′:37”. Ulisse Gheduzzi a obținut locul 1 la proba lungă, categoria +40 de ani, cu timpul de 3h:13′:32”, încheind astfel clasamentul primilor 10 sosiți, în timp ce la proba scurtă, Francisc Sarosi a obținut victoria la aceeași categorie de vârstă. Echipa a mai fost reprezentată la proba lungă și de Tudor Radu (locul 13), Cristian Losonczi (locul 17), Fabian Gândilă (locul 25). La proba de 30 km au mai participat Robert Cristian Sofronie (locul 8) și Alexandru Tărâță (locul 17).