Izmir

Salcano Izmir MTB Cup

Weekend-ul trecut am avut cea de-a patra competiție din acest sezon, “Salcano Izmir MTB Cup” găzduită de orașul Izmir din Turcia. Concursul, categoria C1 în calendarul UCI, a atras la start peste 80 de concurenți din 14 țări.

Lucian Logigan și Tudor Oprea au fost acolo cu un singur scop – să ia cât mai multe puncte.

Traseul din Izmir a fost unul tehnic și destul de lung pentru un circuit modern de cross country, 6,5km. Concurenții au avut de parcurs 5 tururi și un start loop.

Dacă Tudor a reușit un start foarte bun Lucian a fost prins în traficul haotic din primul tur pierzând timp prețios. Totuși a fost capabil să recupereze și să urce în top 10, luptând chiar pentru locul 7 în ultimul tur cu campionul Ungariei.

Tudy a pierdut câteva poziții în clasament în cea de-a 2-a parte a cursei dar a reușit să rămână în puncte (top 15).

La final Luci a terminat pe 8 iar Tudy pe 12, aducând în total alte 20 de puncte valoroase.

Weekend-ul următor mergem în Serbia la Novi Sad pentru un stage race de 3 zile.